Thursday, August 8, 2013

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Yeni bir Ramazan Bayramını daha milletçe huzur ve mutluluk içinde idrak etmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.
Umuyor ve diliyoruz ki 11 ayın sultanı olan ramazan kulluğumuzu onaran değer ve yükümlülükleriyle, kendimize çeki düzen vermemizi sağlayan ilkeleriyle, bizleri yeniden biçimlendiren ahlak ve fazilet ölçüleriyle, yeniden canlandırdığımız dostluk, kardeşlik ve komşuluk ilişkileriyle, Somali’de yaşanan açlık felaketine karşı milletçe başlattığımız yardım seferberliğiyle hiç şüphesiz son derece verimli bir ay olmuştur.
 
Aslında Ramazan, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz dostlarımızı, selamı sabahı kestiğimiz komşu ve akrabalarımızı, ellerinden tutmadığımız fakir ve fukarayı yeni bir ahlak ve disiplin çerçevesinde görüp gözetmeyi, onların sevinçlerine olduğu kadar kederlerine de ortak olmayı bize öğretmiş olmalıdır.
Bu nedenle Ramazan ayı kulluk idrakini artırmak ve Allah’a kul, resulüne ümmet olmak açısından son derece öğretici ve geliştirici bir ay olmuştur. Kutladığımız bayram, gerçekte sabırla, zikir ve niyazla sürdürülen bir aydan kazanılan ecir ve sevabın sevincidir.
 
Bayramlar aynı dinin, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlardır. Bayramlar milletçe iman kardeşliğinin tezahür sahneleridir. Bayramlar, inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir.
 
Öyleyse bayramın sevincini, coşkusunu içimizde hissederek onun muştusunu   gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, ülkelerden ülkelere taşıyalım.
Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımızı bayramın coşkusuyla tanıştıralım.
Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım.
Yetimlerin, gariplerin, kimsesizlerin tebessümüyle bayramlarımızı aydınlatalım.
Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım.
Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim.
Başta Somali’deki kardeşlerimiz olmak üzere zorda ve darda olan bütün kardeşlerimize dua edelim.
Müslümanlar dünyanın her yerinde Allah’a kul habibine ümmet olmanın idraki içinde asırlarca ertelenmiş sorunlarını çözmek için kendi sınırlarını zorlamakta, sayısız sınav ve imtihanlardan geçerek kendilerini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. İç savaşlar, mezhep çatışmaları, siyasal kibrin ürettiği gerilimler karşısında Ramazan Bayramı’nın barış ve esenlik çağrısının tüm insanlığa ulaşması en büyük temennimizdir.
 
Bu duygular içinde vatandaşlarımızın, yurt dışındaki kardeşlerimizin ve tüm İslam âleminin mübarek ramazan bayramlarını kutluyor, bu bayramın topyekûn insanlık âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.
 
Prof. Dr. Mehmet Görmez
Diyanet İşleri Başkanı