7 апреля 2020 г.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan 7 Nisan Dünya Sağlık Günü Mesajı

Dünya genelinde hızla yayılan ve ülkemizi de tehdit eden Covid 19 salgınıyla devlet ve millet olarak hep beraber mücadele ettiğimiz bir vasatta, sağlığın ne büyük bir nimet ve dinimizin emri olan temizliğin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunu daha yakından idrak ediyoruz.

Nitekim bu konuda sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir taraftan “Temizlik imanın yarısıdır” (Müslim, Taharet, 1) hadisi şerifiyle dikkatimizi çekmekte, diğer yandan sağlığın insanoğlunun çoğu zaman aldandığı ve değerini bilmeyerek heba ettiği ilahi ikramlardan biri olduğunu vurgulamaktadır. (Buhârî, Rikâk, 1) Bununla birlikte, herhangi bir sebeple hastalığa düçar olunması durumunda; “Ey Allah’ın kulları tedavi olunuz. Çünkü Allah, yarattığı her hastalık için mutlaka bir şifa ve deva yaratmıştır…” (Ebû Dâvûd, Tıb, 1) buyurarak tedavinin önemini veciz bir şekilde beyan etmektedir. Bu da insanın; aklını, bilgi ve tecrübesini kullanarak şifayı aramakla, tedavi olmakla, sağlıklı yaşamak için her türlü önlemi alıp çaba sarf etmekle mükellef olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Aynı şekilde bireyin ve toplumun huzur ve güven içerisinde yaşamasını hedefleyen yüce dinimiz İslam, sağlığı tehlikeye atan her türlü maddeyi ve davranışı da yasaklamaktadır.  Bu sebeple, sağlığın en büyük hazine olduğunu yakından hissettiğimiz bu günlerde, zararlı alışkanlıklara karşı daha duyarlı olmak, sağlığı korumak için gerekli tedbirleri almak ihmal edilemez bir sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık camiasının “7 Nisan Dünya Sağlık Günü”nü kutluyor; bu anlamlı günün sağlığa yaklaşım konusunda duyarlı olmaya zemin teşkil etmesini, etkin bir bilinç ve farkındalığa vesile olmasını temenni ediyorum.

Özellikle, yaşadığımız salgın karşısında büyük bir özveriyle gece gündüz demeden hizmet eden sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyor, emek ve gayretlerinin yüce Allah katında sadaka-i câriye olarak kabul görmesini ve büyük ilahi lütuflara mazhar kılınmalarını niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ

Diyanet İşleri Başkanı