"Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"na Diyanet’ten destek

"Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen törenle başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ekmek israfının önlenmesine ilişkin toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da destek verdiği "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" yurt genelinde israfın önüne geçilmesi amacıyla çeşitli uygulamalar ve etkinliklerle devam edecek.

Kampanyanın başlangıç konferansında konuşan Başbakan Erdoğan, yılda dünyada 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirterek, bu israfın ekonomik değerinin 1 trilyon dolar olduğunu kaydetti.

"Bir yandan yılda on milyon kişi açlık ve yetersiz beslenmeden ölüyor. Diğer tarafta 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Yılda israf edilen gıdanın 4'te 1'i aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümler olmayacak" şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi;

"Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar, diğer tarafta tıka basa doyan, yiyemediğini de çöpe atan bir kitle var. Bu sürdürülebilir, adil bir tablo, kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür."

Ekmek sadece bir gıda maddesi değildir. Nimettir. Biz ekmeğe saygı gösteren yere düştüğünde kaldıran başların üzerinde bir seviyede kuşlara nimet olsun diye yukarılarda tutan bir medeniyetin nesliyiz. Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız.”

Türkiye’de ekmek tüketimi ve israfını rakamlarla açıklayan Erdoğan, “Türkiye'de günde 25 bin 300 ton ekmek üretiliyor. Yıllık ekmek üretimi 9,2 milyon ton. 250 gramlık standart ekmek büyüklüğü dikkate alındığında günde 101 milyon yılda 37 milyar ekmek üretiliyor. Bir yılda üretilen ekmeğin parasal karşılığı 26 milyar lira. Tüketime baktığımızda günde 24 bin yılda 8,2 milyon ton. Yılda 35 milyar ekmek tüketiliyor. Parasal karşılığı 24,3 milyar lira. Ülkemizde günde bin 500 ton yılda 550 bin ton ekmek israf ediliyor, çöpe atılıyor. Adet olarak günde 6 milyon, yılda 2 milyar adet ekmek maalesef çöpe gidiyor. Ekonomik büyüklüğü bu israfın yılda 1,5 milyar lira” şeklinde konuştu.

Kampanya tüm yurt genelinde yapılacak araştırmalar ve sonrasında alınacak önlemlerle genişletilerek halkında kampanyaya katılımı sağlanacak.


VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ