Kerkük Müslümanlarından Diyanet’e ziyaret…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Şeyh Adil Kerküki ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Irak Türkmenlerinden Kerküklü Müslümanları makamında kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Heyetinizle birlikte sizleri burada görmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Allah için sizleri çok seviyoruz. Bizim başımıza bir musibet gelse ilk ses Kerkük’ten geliyor. 15 Temmuz gecesi de beni ilk arayan siz olmuştunuz. Sizler de ağır imtihanlardan, zorluklardan geçiyorsunuz. Ama bu zorlukların ardından kolaylıklar gelecektir inşallah. Burası sizin kendi eviniz kendi yurdunuz. Evinize, yurdunuza hoş geldiniz. Kalplerimiz, kapılarımız sizlere daima açıktır” dedi.

Irak Türkmenleri Kerkük Müslümanlarından Şeyh Adil Kerküki ise, kabulünden dolayı Başkan Görmez’e teşekkür ederek, “Ramazan ayınız mübarek olsun. Irak Türkmenlerinden sizlere selam getirdim. Kerkük’te, Irak’ta yetimlerin, öksüzlerin, mazlumların dualarını getirdim. Ağır ve zor günler yaşıyorlar. Uzattığınız yardım eli, destekleriniz Allah katından büyük değere sahiptir. Biz buraya geldiğimiz zaman büyük abimizin yanına geliyoruz. Biz öyle görüyoruz. 15 Temmuz gecesi bizler de uyumadık. İslam’ın son kalesi için dua ettik. 6 yaşındaki çocuğum seccade başındaydı. Talimatınız üzerine bütün Kerkük’te salalar verdirdik. O gece sizi de arayıp sala talimatınızı yerine getirdiğimi ifade ettim. Dünyanın her yanına yardımlarınız ulaşıyor. Allah sizleri aziz kılsın” diye konuştu.

Kerküki, din eğitimi, din hizmetleri, dini yayınlar ve Kerkük’e sembolik değeri yüksek bir cami inşa edilmesi gibi çeşitli alanlarda Başkan Görmez’den yardım talebinde bulundu.

Başkan Görmez ise en yakın zamanda Kerkük’e bir heyet göndererek incelemelerde bulunması ve gereken yardımların bir an evvel yapılması hususunda çalışmaları başlatacağını belirtti.

Fotoğraflar