14/ذو الحجة/1441

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Ayasofya bütün insanlığa açık”

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni her gün on binlerce insanın ziyaret ettiğini belirterek, “Ayasofya bütün insanlığa açıktır” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Düzce'nin Gölyaka ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’a bayram ziyaretinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Gölyaka Merkez Camii'nde öğle namazını kıldırdı. Namazın ardından vatandaşlarla sohbet eden Başkan Erbaş, vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı.

Burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ibadete açılmasıyla 86 yıllık hasretin son bulduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Ayasofya’nın ibadete açılması hem milletimiz hem de bütün insanlık için hayırlı bir gelişme oldu. Sadece Müslümanlar değil, her gün on binlerce insan gelip ziyaret ediyor. Biz diyoruz ki, ‘Ayasofya bütün insanlığa açıktır.’ Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ile iş birliği içerisinde Ayasofya’da en güzel hizmeti sunmaya çalışıyoruz. İmamlarımızla, müezzinlerimizle ezanlarla, zikirlerle, dualarla Ayasofya’da milletimize yakışır bir açılış yaptık. Ziyaretler de milletimize yakışır bir şekilde devam ediyor. Rabbim hayırlara vesile kılsın” ifadelerini kullandı.

“Cenab-ı Hak, bu salgın hastalıktan tüm insanlığı kurtarsın”

Başkan Erbaş, bu yıl bayramın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçmiş yıllardaki bayramlardan farklı idrak edildiğini hatırlattı.

Bayramın, salgın nedeniyle tedbirler çerçevesinde kutlandığını belirten Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hak’tan bu salgın hastalıktan tüm insanlığı kurtarmasını diliyorum. Bundan sonraki bayramlarda büyüklerimizle kucaklaşarak, onların ellerini öperek bayramlar yapmayı Rabbimizden niyaz ediyoruz. Bu bir imtihandır. Bu imtihanı tedbirlere riayet ederek, tevekkül ve duaya sarılarak geçireceğiz inşallah. Bütün kardeşlerimizin, milletimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Sağlık ve afiyet içerisinde nice bayramlar diliyorum” diye konuştu.

Başkan Erbaş, açıklamasının ardından ilçeden ayrıldı.