Diyanet İşleri Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

7 Şubat 2023 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın talimatıyla deprem bölgesinde yürütülen çalışmaların koordinasyonunu sağlamak amacıyla depremin ilk saatlerinde Başkanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyetlerine başlamıştır.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç’in başkanlığındaki yönetim merkezi, yapılacak iş ve işlemleri yürürlüğe koyarak, gelişmeleri takip etmeye devam etmektedir.

Depremin hemen ardından bölgeye giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta Başkanlığın ve Türkiye Diyanet Vakfının çalışmalarını yerinde koordine etmiştir.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sosyal medya hesapları üzerinden evlerine giremeyen tüm vatandaşların uygun olan camilerde kalabileceklerini duyurmuştur. Ayrıca, uygun olan Kur’an kursları ve Diyanet Akademi Merkezleri de vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

İlk aşamada, merkez teşkilatında genel müdür, daire başkanı; taşrada ise il müftüleri unvanlarında bulunan personelin izinleri iptal edilmiş ve görevlendirmeye hazır halde beklemeleri talimatı verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı genel müdürleri, daire başkanları, 52 il müftüsü ve çok sayıda ilçe müftüsü ile başka illerden görevlendirilen yaklaşık 2 bin 500 Diyanet personeli, TDV ekipleri, arama, kurtarma, insani yardım, manevi destek çalışmalarına devam etmekte; deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım etmeye ve idari koordinasyona desteğini sürdürmektedir.

Deprem nedeniyle vefat eden vatandaşlar için camilerde yatsı ezanından önce sala verilmiş, namaz sonrasında “Kur'an-ı Kerim ve Dua Programı” icra edilmiştir.

Başkanlığımızın Avrupa ülkelerindeki müşavirlik ve ataşeliklerimizin bulunduğu bölgelerde yardım kampanyaları başlatılmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli SMS bilgilendirmesi ile, vatandaşların ise sosyal medya üzerinden kan bağışı yapılması teşvik edilmiştir.

Ayrıca, arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla TDV Bartın, Ordu, Bursa, Afyonkarahisar ve İstanbul Şubeleri uhdesindeki 150 kişilik arama kurtarma ekipleri deprem bölgelerine intikal etmiştir.

Bölgedeki acil ihtiyaçlar için tespit çalışmaları devam etmekte olup, konuyla alakalı TDV şubeleri ile koordinasyon sağlanmaktadır.

Vakıf tarafından ilk etapta; 1 mobil mutfak tırı, 1 afet aracı, 1 destek hizmetleri aracı ve 1 karavan Kahramanmaraş’ta; 2 mobil ikram aracı, 1 mobil koordinasyon aracı Hatay’da; 1 mobil ikram aracı Gaziantep’te; 1 mobil ikram aracı Malatya’da; 1 arama aracı Osmaniye’de; 1 ilave ulaşım aracı Adıyaman’da görevlendirilmiştir. TDV ekipleri tarafından vatandaşlara yemek dağıtımı yapılmaya devam etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, deprem bölgesindeki yaraların bir an evvel sarılması için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği