11 Kasım 2020 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı

 

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı"na katıldı. Programda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen, Milli Ağaçlandırma Günü “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı”na katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman varlığını artıracak bu programa öncülük edenleri tebrik ederek, canlı bağlantıyla programı takip eden dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine, programa fidan dikerek destek veren herkese, tüm çevre ve yeşil dostlarına teşekkürlerini sundu. Erdoğan, toprakla buluşturulan fidanların Türkiye, millet ve 81 il için hayırlara vesile olmasını diledi.

Geçen sene aldıkları bir kararla 11 Kasım’ı “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan ettiklerini, bu kapsamda daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Türkiye bırakmak idealiyle 11 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını anımsatan Erdoğan, bu etkinliği 81 vilayetin ve 973 ilçenin tamamında eşzamanlı olarak gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Erdoğan, insanların fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktığını, böylece 11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken yaklaşık 14 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.

“Biz, tabiatı korumayı hayırlı işlerden sayan bir medeniyetin mensubuyuz”

Türkiye’nin fidan dikme seferberliğinin dalga dalga diğer ülkelere yayıldığını belirten Erdoğan, “geleceğe nefes” sloganıyla çıktıkları bu yolda bugün artık “dünyaya nefes olma” hedefiyle işlerin yürütüldüğünü söyledi.

Erdoğan, bu yılki programa, Azerbaycan'dan Bosna Hersek'e, Malta'dan Kosova'ya, Senegal'den KKTC'ye, Libya'dan Tataristan'a dost ve kardeş 30'a yakın ülkenin destek verdiğini ifade ederek yapacakları canlı bağlantılarla 4 kardeş ülkede fidan dikimi gerçekleştireceklerini kaydetti. Bu fidanların tıpkı geçen sene diktikleri yaklaşık 14 milyon fidan gibi Türkiye'nin güzelliğine güzellik katacağına işaret eden Erdoğan, davetlerine icabet ederek ağaç sevgisini bir seferberlik haline dönüştüren, fidan dikimini bir memleket meselesi olarak gören millete şükranlarını sundu.

Programı takip eden 60'a yakın ülkenin diplomatik temsilcilerine bu heyecanı paylaştıkları için teşekkür eden Erdoğan, fidanların dikiminde, bakımında, muhafazasında emeği geçen herkesi tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biz, tabiatla kardeş, ağaçla, çiçekle, yeşille, toprakla dost bir milletiz. Ağaca, bitkiye, hayvanata değer veren, onların hukukuna saygı gösteren güzel bir geleneğe sahibiz. Son nefesinde ağaç dikmeye özendirilen, tabiatı korumayı hayırlı işlerden sayan bir medeniyetin, kültürün mensubuyuz. Şiirlerimizden türkülerimize, hikayelerimizden özdeyişlerimize kadar hayatımızın her alanında bu geleneğin izlerini görüyoruz.”

Hz. Peygamberin tabiatın korunmasını istediğini, ümmetine ağaç dikmeyi ve ekin ekmeyi tavsiye ettiğini hatırlatan Erdoğan, Hz. Peygamberin “Müslüman bir ağaç diker ve o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur” dediğini belirtti.

“Tabiatı hoyratça yok etmek, Rabbimizin emanetine ihanet etmektir”

Günlük hayatta, mimaride tüm ekonomik faaliyetlerde tarih boyunca hep tabiatla uyum içinde olunduğunu anımsatan Erdoğan, “Her canlının kendi halince Allah'ı zikrettiğine inanan, böyle bir medeniyetin müntesiplerinden başka türlü bir davranış tarzı da beklenemez. Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsiz yere ağaca, denize, toprağa zarar vermek Rabbimizin emanetine ihanet etmektir” ifadelerini kullandı.

“Kadim değerlerimizle beraber genç kuşaklara özellikle tabiat sevgisini de aşılamamız gerekiyor”

Çocukların, tabiata karşı sorumluluk bilinciyle yetiştirilmeleri gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadim değerlerimizle beraber genç kuşaklara özellikle tabiat sevgisini de aşılamamız gerekiyor. Dünyayı paylaştığımız diğer varlıkların hakları olduğunu, insanın tabiatı kullanırken bu hakları göz etmek zorunda olduğunu onlara anlatmalıyız” diye konuştu.

Fidan dikimi seferberliğine çocukların ve gençlerin yoğun ilgisini bu noktada önemli bir referans olarak gördüğünü aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Genç kuşaklar, bu çabaların önemini ve kendileri için kıymetini çok iyi biliyor. Biz de onların bu heveslerini diri tutmak için farklı projeleri devreye alıyoruz. İlk ve ortaokul çağındaki çocuklarımızın kendi fidanlarını yetiştirmeleri amacıyla yeni bir proje başlatıyoruz. ‘Tohum Ver Fidana Dönüşsün’ adını verdiğimiz projemizle her yıl yaklaşık 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız. Böylece geleceğimizin fidanı olan çocuklarımız, ilköğrenim ve ortaokul döneminde toplam 8’er fidanı yetiştirmiş olacak. 2021 yılından itibaren de Milli Ağaçlandırma Günü’nde inşallah bu fidanları hep birlikte toprakla buluşturmaya başlayacağız.”

“Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır”

Türkiye'nin çevre hassasiyeti bakımından altın dönemini son 18 yılda yaşadığını anlatan Erdoğan, “Ormancılık alanında yaptığımız çalışmalar, OECD ve Birleşmiş Milletlerin dahi dikkatini çekmiştir. Ülkemiz, ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da 1'inci sırada, dünyada ise 4'üncü sırada yer alıyor” dedi.

Dünyada orman varlığı azalırken Türkiye'nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 1,9 milyon hektar artırarak 22,7 milyon hektara ulaştırdık. Cumhuriyet tarihinin en büyük milli ağaçlandırma seferberliğini başlattık. Bugün, ülkemiz yüz ölçümünün yüzde 29,2'sini orman alanları oluşturuyor. Yaptığımız ağaçlandırma ve iyileştirme çalışmaları ile ülkemizi orman varlığı bakımından 26'ncı sıraya yükselttik. Son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yaparak 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk.

Ormanlık alanların geliştirilmesi ile kalmadık. Okul, hastane, sağlık ocağı, ibadethane bahçeleri, mezarlıklar, kara yolu ve köy yolu kenarlarını da ağaçlandırdık. Sadece bu alanlara 32 milyondan fazla fidan diktik. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır. Erozyonla mücadelede yılda ortalama 8 bin 500 hektar alanda faaliyet yürütülürken biz bu alanı 8 kat artışla yılda 63 bin 220 hektara çıkarttık. 1970'li yıllarda her yıl ortalama 500 milyon ton toprağımız erozyonla ne yazık ki taşınırken bu miktarı 3 kattan fazla azaltarak 154 milyon tona düşürdük. Yani her yıl Kıbrıs Adası büyüklüğünde bir toprağı artık kaybetmiyoruz.”

“Rabbimizin bize emaneti olan tabiata sahip çıkmayı sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadelede insansız hava araçları başta olmak üzere son teknolojilerin kullanıldığını hatırlatarak, böylece 7 gün 24 saat ormanların gözetlendiğini ve çıkan her yangına en kısa sürede müdahale edildiğini ve yanan orman alanlarını bir yıl içerisinde tekrar ağaçlandıracaklarını dile getirdi.

Ağaçlandırma çalışması yapılan bölgelerdeki vatandaşların refahının artırılmasını hedeflediklerine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projesi kapsamında bugüne kadar 5 bin 400 gelir getirici köy ormanı tesis ettik. Şehir Ormanları Projesi ile 136 şehir ormanı kurduk, mesire yerlerimizin sayısını da 1421'e çıkarttık. 2002'de 33 olan milli park sayımızı 45'e çıkartıp alan olarak da 907 bin hektara yükselttik. Yine tabiat parklarımızı 249'a, toplamda korunan alan sayımızı da 610'a ulaştırdık.

Ülkemizde tüm bu adımları atarken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimize de gereken her türlü desteği veriyoruz. Helikopterden ağır iş makinelerine, teknik eğitimden yangın müdahale araçlarına kadar her alanda Kıbrıs Türklerine yardımcı oluyoruz.

Daha yeşil daha müreffeh bir ülke idealiyle çıktığımız bu yolda sahte çevrecilere aldırmadan çalışmaya devam ediyoruz. Rabbimizin bize emaneti olan tabiata yeşiliyle, canlılarıyla, şehirleriyle, tarihi ve doğal güzellikleriyle sahip çıkmayı sürdüreceğiz.”

“Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tohum Ver Fidana Dönüşsün, Geleceğe Nefes Olsun Kampanyası” kapsamında 12 milyon öğrenciyi temsilen iki öğrenciye tohum seti verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise açılışta dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“Ya Rabbel alemin, vermiş olduğun nimetlere, rızıklara hamd ediyoruz, şükrediyoruz. Hamdimizi, şükrümüzü kabul eyle Allah'ım.

Ya Rabb, Sen ‘Göklerde ve yerde her ne varsa Allah'ı tesbih eder’ buyuyorsun. Ya Rabbel alemin, bugün ülkemiz genelinde dikecek olduğumuz fidanların dallarının, yapraklarının yapmış olduğu tesbihattan diken bizleri de hissedar eyle Allah'ım.

Allah Resulü Efendimiz buyuruyor ki, ‘Az sonra kıyametin kopacağını bilseniz de elinizdeki fidanı dikiniz.’ Ya Rabb, Peygamber Efendimizin bu mesajından ders almayı, ibret almayı bizlere nasip eyle. Ormanlarını seven, ağaç yetiştiren, yeşile önem veren, çevreye önem veren gençler yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Allah'ım. Ya Rabbel alemin, ormanlarımıza, ağaçlarımıza sahip çıkmayı ve bu şekilde hareket ederek memleketimizi yeşil hale getirmeyi bizlere nasip eyle. Ormanlarımızı yakan, ağaçlarımıza zarar veren hainlerin, zalimlerin hidayetleri mümkünse hidayet eyle, mümkün değilse onları ıslah eyle, o da mümkün değilse kahr-u perişan eyle Allah'ım.

Ya Rabbel alemin, vatanımızı, milletimizi her türlü kazalardan, belalardan, felaketlerden, afetlerden, yangınlardan muhafaza eyle. Afetlerde, yangınlarda hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eyle Allah'ım. Yaralı olanlara acil şifalar nasip eyle Allah'ım.

Ya Rabbel alemin, birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle. Milletimiz, memleketimiz için çalışan, gayret eden kullarından razı ol Allah'ım. Şuraya uzaktan yakından toplanmış ve bugün ülkemiz genelinde fidan dikerek sadaka-i cariye sahibi olacak olan kullarından razı ol Allah'ım.

Ya Rabbel alemin, yapmış olduğumuz amellerimizi kabul eyle. Bizleri kötülüklerden uzak eyle, yeryüzünü imar eden kullarından eyle Allah'ım. Yeryüzünü ifsad eden kullarını da hidayete ulaştır Allah'ım, ıslah eyle Allah'ım.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın duasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidan dikim alanında fidanları toprakla buluşturdu.

Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharram Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve 45 ülkeden büyükelçiler katıldı.