25 Eylül 2017 Pazartesi

Kur’an Kursları 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Kur’an Kursları 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Mesajı

Bismillahirrahmanirrahim

Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler ve saygıdeğer Kur’an Kursu öğreticisi meslektaşlarım,

Diyanet İşleri Başkanlığı, kurulduğu günden bu yana, “halkımızı din konusunda aydınlatmak” görevini hakkıyla yerine getirmek için; büyük bir özveri, hassasiyet, titizlik ve samimiyetle çalışmaktadır. Bu doğrultuda, arzu eden vatandaşlarımıza, Kur’an’a ve Sünnete bağlı kalarak, İslam’ın ana yolunu, doğru ve güvenilir dini bilgiyi nitelikli eğitimciler aracılığıyla öğreten Başkanlığımız, geleneksel eğitim pratiklerimizi güncelleştirmesinin yanı sıra, çağın fiziki ve teknolojik araçlarından ve yeni tekniklere göre hazırlanan eğitim materyallerinden yararlanmaya önem vermektedir.

Milletimizin İslam dinini öğrenme konusunda kurumumuza gösterdiği güven ve ilgiyle birlikte, eğitim programlarının çeşitlenmesi ve yeni programların geliştirilmesi ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanı sıra, eğitimcilerin kazanımlarının korunması ve niteliklerinin düzenli şekilde artırılması da İslam dininin öğretilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Diyanet İşleri Başkanlığı, bir yandan program geliştirme faaliyetlerini sürdürürken, diğer yandan da hizmet içi eğitim seminerleri ile öğreticilerimizin mesleki yeterliliklerini geliştirmeye devam etmektedir.

Sevgili öğrenciler!

Kur’an kurslarımızı tercih ederek hayatınızın en güzel kararını vermiş bulunmaktasınız. Sizleri bu özel ve anlamlı kararınızdan dolayı tebrik ediyorum. Kurslarımıza özveriyle devam ettiğinizde; Kur’an-ı Kerim’i düzgün ve tecvid kurallarına uygun bir şekilde okuyacak; sağlam bir itikat, bilinçli bir ibadet, güzel bir ahlak sahibi olacak, aynı zamanda Sevgili Peygamberimiz’i (sav) hayatı ve sözleri ile daha yakından tanışmış olacaksınız.

Yüce Kitâbımızı satırlardan gönüllerinize ve kalplerinize aktaracak, yüzüne Kur’an okuyan sizler, yüzlerinden Kur’an’ın güzelliği okunan mü’minler olacaksınız.

Kıymetli Öğreticiler!

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ile çarpan yüreklerinizle, öğrencileriniz için günlerdir sürdürdüğünüz hazırlıklarınızı tamamladınız. Artık onları karşılamaya hazırsınız.

Allah Rasulü’nün; “en hayırlı ve en şerefli” diye vasıflandırdığı nasipli kişiler sizlersiniz. Bu sebeple, anne ve babaları tarafından sizlere emanet edilen öğrencilerimize, İslam dinini doğru bir biçimde öğretmek temel prensibiniz olmalıdır. Milletimizi din kisvesi altında kandırmak isteyen din, vatan ve devlet düşmanlarına karşı bilinçlendirmek ve uyanık tutmak da sizin öncelikli vazifenizdir.

 Bu vesile ile; 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni eder, kıymetli öğreticilerimize, sevgili öğrencilerimize, velilerimize, müftülük personelimize ve mesai arkadaşlarıma Cenab-ı Allah’tan muvaffakiyetler dilerim.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ
Diyanet İşleri Başkanı