3 Temmuz 2020 Cuma

Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı

 

  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı
  • Barbaros Hayrettin Paşa Camii temeli dualarla atıldı

 

Barbaros Hayrettin Paşa Camii Temel Atma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da dua etti

İstanbul Levent'teki Barbaros Hayrettin Paşa Camii Temel Atma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, yaralı işçilere de acil şifalar dileyerek, Allah'ın ülkeyi ve milleti her türlü felaketten koruması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılan  caminin İstanbul'a, ülkeye ve tüm İslam alemine hayırlı olması dileğinde bulunarak, caminin şehre kazandırılmasında katkısı olanlara şükranlarını sundu.

"Türkiye herkese ibadet imkanı sunuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı mimari stillerle yükselen her caminin, bulunduğu yerin Müslüman yurdu olduğunu haykıran birer abide olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethiyle birlikte mescide çevrilen Ayasofya ve asırlar içinde ardı ardına inşa edilen selatin camileriyle bu bakımdan dünyanın en zengin şehirlerinin başında geliyor. Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur. Türkiye her dinden, her inançtan, her meşrepten vatandaşına ibadet imkanı sunan bir ülkedir. Belki de bunu şu anda ekranları başında izleyen vatandaşlarım ilk defa duyacak. Halihazırda ülkemizde sayıları 435'i bulan kilise, sinagog, havra ibadete açıktır. Hatta ülkemizde Balat'taki Demir Kilise örneğinde olduğu gibi restorasyonla ayağa kaldırılan yeni kiliselere dahi biz destek verdik, bizzat devletin cebi hümayunundan bunları yaptık."

Erdoğan, aynı şekilde camilerin de ihtiyaç duyulan her yerde hizmet verdiğini vurgulayarak, ayrıca geçmişi 11 bin yıl öncesine kadar uzanan ve insanlığın ibadet için kurduğu ilk yerleşim yeri olarak bilinen Göbeklitepe başta olmak üzere farklı dönemlere ve medeniyetlere ait binlerce tarihi ibadet mekanının olduğunu söyledi.

“Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar, doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı anlamını taşımaktadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir. Ülkemize Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar, doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı anlamını taşımaktadır. Halbuki dünyanın dört bir yanında camilerin ve diğer dinlere mensup insanların ibadethanelerinin saldırıya uğradığı bir dönemden geçiyoruz. Milyonlarca insan sadece dini inançlarından dolayı hayatlarına kastedilmesine dahil her türü baskıya maruz kalıyor. Asıl bakılması, üzerinde durulması, tedbir alınması gereken yer işte burasıdır. Biz ülkemizdeki hakim inanç grubu olan Müslümanların da diğer dinlere mensup olanların da hakkını, hukukunu korumaya devam edeceğiz. İnşa ettiğimiz yeni camileri, aynı zamanda insanlığın ortak medeniyetine yaptığımız katkılar olarak görüyoruz. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılan camiye ilişkin, "Tabii şimdi merak ediyorsunuz Levent Camisi'nin adı acaba ne olacak? Dedik ya leventler buradan geçti, öyleyse baş leventin adını da inşallah buraya koyalım ve Barbaros Hayrettin Paşa Camii olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin 7 bin metrekarelik oturum alanı, 56 bin metrekarelik yapı alanı, kapalı ve açık bölümlerindeki 20 bin kişilik cemaat kapasitesi, 4 minaresi, 25 metrelik kubbe çapı ve diğer unsurlarıyla İstanbul'a yakışır bir eser olacağını dile getirdi.

Halihazırdaki aşamasıyla yüzde 22'lik ilerleme seviyesine ulaşan caminin bir an önce ibadete hazır hale getirilmesini temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah süratle camimizi bitirip ve bir an önce bölgenin, tüm İstanbul'un ve tüm Müslümanların hizmetine sunacağız. İnşallah 2022'nin sonunda camimizden ezan seslerini duyacağız ve burada da inşallah namazlarımıza başlayacağız. Allah mübarek etsin. Rabb'im yar yardımcımız olsun" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, temel atma töreninde dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu ifadelere yer verdi:

“Ey bizleri en güzel şekilde yaratan, din-i mübin-i İslam’a hizmet etme şerefini bizlere bahşeden, Beytullah sevgisiyle nice camiler yapmayı nasip eden, bugün mübarek şehir İstanbulumuzda yeni bir caminin inşasında bizleri buluşturan yüce Rabbimiz, sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Bugün burada bu camimizin temelini, Rahman ve Rahim isimlerini anarak atıyoruz. Yâ Rabbe’l-âlemîn, temelini attığımız bu camiyi en kısa sürede bitirmeyi ve içinde ibadet etmeyi bizlere nasip eyle, şehrimize hayırlı ve mübarek eyle, emek ve gönül verenlere yardım eyle Allah’ım!

Yâ Rabbe’l-âlemîn, imanla inşa etmeyi, ibadetle ihya etmeyi bizlere nasip eyle. Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim ve baki eyle, aramıza kin, öfke ve nefret tohumu ekmek isteyenlere fırsat verme Allah’ım. Bu camimizin temelinden tamamlanmasına kadar emeği geçen, projesinden işçisine, mimarından mühendisine herkesten razı ol Allah’ım!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın okuduğu duanın ardından törene katılan diğer yetkililerle inşaat alanına ilk betonu dökecek butona bastı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katıldı.