24 Ocak 2023 Salı

“Avrupa’yı ortaçağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir”

“Avrupa’yı ortaçağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir”

 

  • “Avrupa’yı ortaçağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir”

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsveç’ten sonra Hollanda’da yapılan Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıya tepki göstererek, “Bu eylemlere izin verilmesi, Avrupa’yı ortaçağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir.” ifadesini kullandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hollanda’nın Lahey kentinde Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırı hakkında sert tepki gösterdi.

Başkan Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İsveç’in ardından Hollanda’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık bir saldırıya daha şahit olduk. ‘Özgürlük’ kisvesi altında Avrupa kentlerinde hortlamaya başlayan İslam düşmanlığı sadece Müslümanları değil, toplumsal barışı ve tüm insanlığı da hedef almaktadır.

Avrupa’nın göbeğinde işlenen bu nefret suçlarına yetkili makamlar tarafından hiçbir şekilde tepki gösterilmemesi, aksine bu eylemlere izin verilmesi, Avrupa’yı ortaçağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik gerçekleştirilen bu aşağılık saldırıları en güçlü şekilde lanetliyor, yetkili makamların faillere yönelik gerekli işlemleri yapmasını ve bu hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.”