4 Şubat 2024 Pazar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi

 

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te yapımı tamamlanan Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da dua etti.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserin kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarını sunarak, Şahinbey’in 1 milyon 300 bine ulaşan nüfusuyla Gaziantep’in gözbebeği ilçelerinden olduğunu, nüfus çoğalıp, ilçe büyüdükçe ibadethane ihtiyacının arttığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı anda 17 bin kişinin ibadet edebileceği Şahinbey Millet Camii ile bu ihtiyacın karşılanmış olacağına işaret ederek, caminin dış bahçesiyle ibadet eden sayısının 34 bine kadar ulaşmasının takdire şayan olduğunu ifade etti.

Selçuklu ve Osmanlı izlerini buluşturan mimarisinin yanı sıra pek çok sembolü de barındıran eserin Gaziantep'e çok büyük değer katacağının altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Anadolu’nun her yöresinden, özellikle çevre il ve ilçelerden gelen misafirlerimiz de burada huzurlu vakit geçireceklerdir. Zarif dokusuna Kur’an-ı Kerim ayetleri ve lafzatullah nakşedilen camimiz, külliyesiyle birlikte 24 saat şehrin manevi hayatına ışık tutacaktır. Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi sadece bir ibadethane olarak tasarlanmadı. Burası aynı zamanda kütüphanesi, kitap kafesi, çocuk alanları, kursları ve diğer sosyal donatılarıyla bir yaşam alanı olarak planlandı. Her ne kadar birileri hala verilen hizmete şaşı bakıyor olsa da camimiz de bilhassa 4-6 yaş arası çocuklarımıza yönelik hizmetlerin sunulmasını ben çok kıymetli buluyorum. Milletle, milletin ruh ve inanç dünyasıyla problemi olan belli kesimler dışında herkesin bu hizmetleri memnuniyetle karşıladığını biliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, camilerin sadece günde 5 kez namaz kılınan yerler olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Camilerimiz, tevhidin olduğu kadar vahdetin, birlik ve beraberliğin, müminler arasındaki ebedi ve ezeli kardeşliğin sembolüdür. Camiler, minberi, mihrabı ve kürsüsüyle ilim ve ahlak, marifet ve hikmet derslerinin verildiği ilim merkezleridir.” dedi.

“Kendimizi geliştirmenin yollarını aramalıyız”

Tarih boyunca ecdadın kurduğu veya geliştirdiği her şehirde, oranın karakteri haline gelmiş bir çarşı ve caminin olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Nebevi’nin inşasından beri İslam toplumlarında camilerin hayatın merkezi, bulunduğu çevrenin kalbi olduğunu, buranın da aynı görevi icra edeceğine inandığını söyledi.

Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi başta olmak üzere camilerin rollerine dar açıdan yaklaşmak yerine daha geniş açıdan bakmakta fayda gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Namazlarımızı kılıp gittiğimiz mekanların ötesinde, buraları merkez edinerek her alanda kendimizi geliştirmenin yollarını aramalıyız. Evlerimizin neşesi, gözümüzün nuru olan çocuklarımızı ellerinden sevgiyle tutup, camilerimize daha sık getirmeliyiz. Hanım kardeşlerimizin buralardan daha fazla, daha yoğun faydalanmasını sağlamalıyız. İstikbalimizin güvencesi olan gençlerimizin camilerle irtibatlarının mutlaka kuvvetli olmasını temin etmeliyiz. Kur’an-ı Kerim ziyafetleri, söyleşiler, sohbetler, mevlidi şerifler ve benzeri etkinliklerle bu güzel eserin hakkını vermenin yollarını aramalıyız. Çocuklarımızı, kendisine, ailesine, vatanına, milletine, devletine ve insanlığa faydalı kuşaklar olarak yetiştirmek ancak bu şekilde mümkündür. Diğer türlü nesillerimizin içki, kumar, uyuşturucu, fuhşiyat, terör, şiddet gibi belaların pençesine düşmesinin önüne geçemeyiz. Bu ulvi gaye doğrultusunda çalışan, koşturan, pek çok hadsizliğe rağmen nesillerimize sahip çıkan kuruluşlarımıza, vakıflarımıza, derneklerimize ve belediyelerimize gönülden teşekkür ediyorum. Rabbim, bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görenleri hayran bırakan, iç huzuru veren, manevi dünyayı dış dünyayla bütünleştiren bu muhteşem eserin hayırlı olması temennisinde bulunarak, burada edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin kabul olmasını diledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ettiği duada şu niyazda bulundu:

“Bu gazi şehrimize yakışan bir şekilde imar edilmiş olan Şahinbey Millet Camii’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Milletimiz, şehrimiz, bölgemiz ve İslam alemi için hayırlı ve hayırlara vesile eyle Ya Rabbi!

Cemaatini bol eyle Ya Rabbi! Gençleriyle, çocuklarıyla, kadın, erkek, en güzel bir şekilde bu güzel camimizde ibadetlerimizi yapmayı nasip eyle Ya Rabbi!

İlahi Ya Rabbi! Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki; ‘Mahşer günü hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek yedi sınıf insandan birisi de kalbi gönlü camilere bağlı Müslümanlardır ve neşeyi, huzuru camilerde bulan gençlerdir’ buyuruyor. İlahi Ya Rabbi! Camilere gönlü bağlı olanlarımızın ve gençlerimizin sayısını arttırmayı nasip eyle.

İlahi Ya Rabbi! Camimizin projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen bütün kardeşlerimizin geçmişlerinin ruhlarını şad eyle.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Erbaş’ın yaptığı duanın ardından katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini kesti.