18 Mart 2024 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı

Bugün, tarihin akışını değiştirecek kadar büyük ve anlamlı bir muharebe olan Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü onur ve heyecanla idrak ediyoruz.

Mukaddesatımızı korumak için verdikleri mücadeleyle Çanakkale’yi geçilmez yapan aziz şehitlerimizi ve tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Dönemin en modern ordularının şanlı bir direnişle dize getirilerek tarihin en büyük kahramanlık destanlarından birinin yazıldığı Çanakkale Savaşı, milletimizin var oluş iradesini kırmaya yeltenenlere karşı elde edilen eşsiz bir zaferdir. 18 Mart, bir milletin inanç, azim ve kararlılıkla yeniden şahlanışının, dünya sahnesinde yeniden yükselişinin tarihidir.

Çanakkale, sadece geçmişin muazzez bir hatırası değildir. Şanlı tarihimizdeki zaferlerin ruhunu taşıyan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda yüce bir inancın, nebevi bir ahlakın ve mukaddesatın müdafaası; milletçe kenetlenildiğinde bütün zorlukların üstesinden nasıl gelineceğinin de açık bir göstergesi olmuştur.

Bizler, tüm imkânsızlıklara rağmen yedi düvele karşı Çanakkale’yi geçilmez yapan sağlam bir imanın, sarsılmaz bir inancın mirasçılarıyız. Çanakkale Savaşıyla bağımsızlık yolunda birlik ve beraberlik içinde ortaya koyulan vatan sevgisi ve millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. Üzerinden bir asırdan fazla bir zaman geçmesine rağmen Çanakkale ruhu millet olarak hâlâ her birimizin kalbinde aynı inançla yaşamaya devam etmektedir.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde, bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri eşsiz mücadelenin şuuruyla, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’nin ve İstiklal Mücadelesinin tüm kahramanlarını şükran ve minnetle yâd ediyorum. Geçmişten bugüne dinimiz, vatanımız, milletimiz, istiklal ve istikbalimiz için canlarını feda eden ve bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet bırakan tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Aziz vatanımızın güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizin barış ve selameti için çalışan kahraman güvenlik güçlerimize yardım etmesini, aziz milletimizi ilelebet payidar kılmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

 

Prof. Dr. Ali ERBAŞ

Diyanet İşleri Başkanı