26/رمضان/1442

“İsrail'in zulmü gittikçe katlanıyor”

“İsrail'in zulmü gittikçe katlanıyor”

 

  • “İsrail'in zulmü gittikçe katlanıyor”

 

Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “İsrail'in zulmü gittikçe katlanıyor. Filistinlileri evlerinden çıkarmaları, evlerini işgal etmeleri zulmün çok büyük bir şekilde açıktan yapıldığının göstergesidir.” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrail’in Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A Haber’in canlı yayınına telefonla katılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İsrail'in Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da yapmış olduğu zulmü kınadığını ve lanetlediğini söyledi.

İslam medeniyetinde Kudüs barışın şehri olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Biz asırlar boyunca Kudüs'te barışı gerçekleştirmişiz. Ecdadımız farklı inançlardan, kültürlerden, ırklardan pek çok insanı barış içerisinde orada yaşatmıştır. Ancak 1948 yılından bu yana Kudüs'te Filistin'de büyük bir işgal vardır. Filistinlilerin toprakları işgal edilmiştir, evlerinde çıkarılmışlarıdır. Filistin'den sürülmüş Müslümanlar, dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntı içerisine girmişleridir.” dedi.

Bütün dünyanın güzü önünde Mescid-i Aksa'da yapılan zulmün İsrail'in ne kadar acımasız, barıştan uzak bir anlayış içerisinde olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, “Bizim için büyük bir ibret sahnesidir. Bu zulüm, Bütün Müslümanları Kudüs konusunda bir olmaya beraber olmaya ve uyanmaya teşvik etmelidir. Çünkü İsrail'in zulmü gittikçe katlanıyor. Filistinlileri evlerinden çıkarmaları, evlerini işgal etmeleri zulmün çok büyük bir şekilde açıktan yapıldığının göstergesidir.” diye konuştu.

“Dünyanın gözü önünde bir gasp yaşanmaktadır”

“Filistin'deki tarihi mekânlar tarumar edilerek, şehrin kadim değerlerle bağları kopartılmaya çalışılmaktadır.” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Yerli halkın tüm imkânlarına el konulmuş, çeşitli baskı ve uygulamalarla halk, şehri terk etmeye zorlanmıştır. Bu bilinçli istila politikalarıyla dünyanın değişik ülkelerinden -zaman zaman zorlama ve şantajlarla- Yahudiler, Filistin topraklarına taşınmaya başlamıştır. Böylece küçük alanlarda başlayan toprak istilası, her geçen gün Yahudi nüfusun arttığı planlı bir işgale dönüşmüştür. Böylece Filistin topraklarının işgaliyle başlayan süreçte Müslümanlar; baskı, zulüm, işkence ve hatta katliama maruz kalmış, her türlü hak ve özgürlükten mahrum bırakılmış, tüm imkânları talan edilerek gasp edilmiştir. Dünyanın gözü önünde bir gasp yaşanmaktadır. Neticede İslam coğrafyasının merkezinde bir avuç azınlık olarak inşa edilen işgalci bir topluluk, başta Batılı devletleri Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir takım güç merkezlerinin de desteği ile uluslararası hukuku, ahlakı, diğer inançların kutsallarını hiçe sayan pervasız ve şımarık tavırlarıyla Ortadoğu’da barış ve huzurun önünde en büyük engel haline gelmiştir. Peygamberler şehri adeta kavganın ve işgalin şehri haline getirtilmeye çalışılmaktadır.”

"Müslüman ülkelerin dağınıklığı İsrail'i şımartıyor"

Başkan Erbaş, Kudüs'ü işgal İsrail’in İslam toplumlarının dağınıklığından cesaret bulduğunun altını çizerek, “Buradan sesleniyorum; bütün Müslümanlara, Müslüman ülkelere, Müslüman ülkelerin liderlerine... Bu dağınıklığımız İsrail'i şımartmaktadır. İsrail'e amacına ulaşması için  her türlü zulmü işleme cesareti vermektedir.” şeklinde  konuştu.

Kudüs’te yaşanan zulmün, kendilerini derinden üzdüğünü belirten Başkan Erbaş, “İşgal ve sömürünün bitmesi için bütün Müslümanların Kudüs duyarlılığın üst seviyede olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, ayrıca konuyla ilgili yayın öncesinde sosyal medya hesaplarından şu mesajı paylaştı:

“İşgalci İsrail’in bugün ses bombalarıyla ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya ve Müslümanlara yönelik saldırısını şiddetle kınıyorum.

İnsanlığa ve kutsallara saygısı kalmamış, hukuktan ve ahlaktan yoksun bu zihniyetin işgal politikalarına ve zorbalıklarına bir an önce son verilmelidir”