Wednesday, April 12, 2017

Camilere akülü engelli aracı şarj ünitesi…

Camilere akülü engelli aracı şarj ünitesi…

 

  • Camilere akülü engelli aracı şarj ünitesi…

 

Camilere akülü engelli aracı şarj ünitesi…

Diyanet İşleri Başkanlığı, engelli vatandaşların kullandığı akülü araçlar için camilere akıllı şarj dolum üniteleri kuracak.

Diyanet İşleri Başkanlığı,  daha önce engellilere yönelik manevi rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra engelli vatandaşların camilerin manevi atmosferinden mahrum kalmaması için bütün engelli grupları göz önünde bulundurarak 40 bin camide erişimi kolaylaştıracak düzenleme yapmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı şimdi de bu hizmetlerini camilerde bedensel engelli vatandaşların kullandığı akülü araçlar için akıllı şarj dolum üniteleri oluşturarak sürdürüyor.

Pilot uygulama 8 ilde başlatılacak

Hazırlıkları tamamlan projenin pilot uygulaması 8 ilde başlatılacak. Şarj dolum üniteleri, Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki ve Hacı Bayram Camiye, İstanbul’da Sultanahmet, Fatih ve Ataşehir Mimar Sinan Camiye, İzmir’de Konak Camiye, Bursa’da Emir Sultan ve Ulu Camiye, Kayseri’de Hacı Mehmet Özkan Camiye, Samsun’da Büyük Camiye, Gaziantep’te Alabey Camiye, Diyarbakır’da Berat Camiye kurulacak.

Engellilere yönelik dini yayınlar, özel kurslar ve işaret dili ile hutbe gibi birçok projeyi hayata geçiren Diyanet İşleri Başkanlığı, bu projeyle bedensel engelli vatandaşların camilere daha rahat ulaşımını ve sosyal hayatın içinde daha fazla yer almalarına imkân sağlamayı amaçlıyor. Proje, akülü araç kullanan engelli vatandaşların araçları için ihtiyaç duydukları enerjiyi bir noktadan ve sürekli temin edilebilir hale getirecek.

Dini bilgilere erişim imkânı

Üç akülü aracın birlikte şarj edilebileceği ünitede, aynı zamanda dini bilgilerin de olduğu dijital bir sistem bulunuyor. Vatandaşlar araçlarını şarj ettikleri esnada dijital ekrandan Kur’an-ı Kerim okuyabileceği ve dinleyebileceği, farklı dillerde hazırlanmış Kur’an meali, hadis, fıkıh gibi dini bilgilere ulaşabilecek. Çocuklar için de hikâye ve masalların olduğu ünitede içerikler, işaret dili ile de vatandaşların istifadesine sunulacak.

Sesli ve görüntülü içeriklerin de olduğu akü şarj ünitesinde sesli ve işaret diliyle yön ve mekân tarifleri, kurum ve kuruluşlara erişim kolaylığı sağlayan navigasyon özelliği de bulunacak.