lundi 14 août 2023

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suudi Arabistan’da “İletişim ve Bütünleşme” konferansına katıldı

 

  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suudi Arabistan’da “İletişim ve Bütünleşme” konferansına katıldı
  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suudi Arabistan’da “İletişim ve Bütünleşme” konferansına katıldı

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşat Bakanlığı tarafından Mekke’de düzenlenen “İletişim ve Bütünleşme” konferansına iştirak etti.

Buradaki konuşmasında, konferans için Suudi Arabistan devletine teşekkür eden Başkan Erbaş, konferansın konu itibariyle çok önemli ve değerli olduğunu dile getirdi.

Başkan Erbaş, “Müslümanlar olarak bu gibi konferanslara çok ihtiyacımız var. Çünkü iletişim ve etkileşim işbirliği ve dayanışma için çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Yüce Allah Kur’an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor; ‘İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın’. Yüce Allah toplantının sonuçlarını hayırlara vesile eylesin.” ifadelerini kullandı.

Konferansta, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ile Mekke Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Ahmet Oğuz da hazır bulundu.

85 İslam ülkesinden katılım

Mekke’de düzenlenen 2 gün süren konferansa, 85 İslam ülkesinden Diyanet İşleri Başkanları, fetva meclisleri ve benzeri kuruluşlardan yetkililer katıldı.

Konferansta, İslam ülkelerindeki Diyanet İşleri Başkanlıkları ve fetva meclisleri arasındaki iletişim ve bütünleşme bağlarının güçlendirilmesi, halklar arasındaki hoşgörü ve bir arada yaşama değerlerinin teşvik edilmesi, Kur’an-ı Kerim ve sünnetin öneminin ifade edilmesi, Müslümanlar arasında İslam birliğinin teşvik edilmesi, aşırılık yanlısı fikirlerle savaşma, toplumları inançsızlıktan ve yozlaşmadan koruma gibi konular ele alındı.