21 сентября 2023 г.

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

 

  • BASIN AÇIKLAMASI

 

Diyanet İşleri Başkanlığınca, sıcakla renk değiştiren, altın yaldızlı, varaklı Kur’an-ı Kerim basmak suretiyle şatafattan kaçınmadığı iddiasına ilişkin bir açıklama yapılarak, “Varak’, metalik folyonun matbaa dilinde karşılığı olup, ‘altın’ ifadesi de renk belirtmek için kullanılmaktadır.” denildi

Birgün Gazetesi’nin internet sayfasında ve sosyal medya hesaplarında, “Diyanet, şatafatı bırakamıyor” başlığıyla yer alan haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu haberde, Diyanet İşleri Başkanlığının sıcakla renk değiştiren, altın yaldızlı ve varaklı Kur’an-ı Kerim basmak suretiyle lüks ve şatafattan kaçınmadığı iddia edilmiştir. Oysa altın kelimesiyle nitelendirilen ifadenin altınla ilgisi yoktur, altın rengine işaret edilmektedir.

​​Bahsi geçen haberde iddia edilen hususlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

“Altın varak baskı” ifadesi, ciltli kitapların yüzeyinde kitabın isminin, varsa tasarım öğelerinin basıldığı metalik folyo malzemedir. Varak; aslında metalik folyonun matbaa dilinde karşılığı olup, altın ifadesi de renk belirtmek için kullanılmaktadır. Matbaacılık alanında kullanılan ifadelerin, iddia edildiği gibi lüks ve şatafat ifade etmediği yayıncılık ve matbaa bilgisi olan herkesçe malumdur.

“Sıcakla renk değiştiren” ise, termo ifadesini açıklamak için kullanılmıştır. Buradaki termo (sıcaklıkla renk değiştirme) özelliği, üretimde kullanılan sıcak gofre baskı tekniği ile cilt malzemesinin klişe ile baskı yapılan yüzeyin renginin değişmesidir. Yoksa kitabın normal hava şartlarında veya isteğe bağlı bir renk değiştirme özelliği yoktur.

Başkanlığımız, toplumu din konusunda aydınlatma görevinin bir gereği olarak yayın envanterini her geçen gün artırmaya, toplumun tüm kesimlerinin başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere Başkanlığımız yayınlarına ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği